Vintereventyr i Lapland

Pris fra 11.995 kr.4/5 dageFamilievenlig vinterrejseVild i vildmarkenHundeslædeHalvpension
Rejsetyper: Arktiske rejser
Destination: Sverige
filter-nordlysrejser: Hundeslæde, Snescooter, Lapland, Børnevenlig
filter-seasons: Vinter
Rejsetidspunkt: Vinter
Ekstra kategorier, hvor rejsen skal vises: Nordlysrejser, Hundeslæderejser
Galleri-mappe-navn: Vinter-lapland
Vi anbefaler (forsiden): Nej
Overview - teaser: Oplev den smukke vinter i magiske Lapland med overnatning på hyggelig lodge midt i vildmarken og masser af oplevelser i det snedækkede landskab.
Fra pris: Pris fra 11.995 kr.
Dage: 4/5 dage
Kilometer: Familievenlig vinterrejse
Sværhedsgrad: Vild i vildmarken
Topografi: Hundeslæde
Etapelængde: Halvpension

Vinter i LaplandTag på vinterferie i det magiske Lapland og oplev det idylliske vinterlandskab. Her tæt på polarcirklen venter der et eventyrligt ophold midt i den svenske ødemark med udsigt til den frosne Botniske Bugt og masser af aktiviteter i det vilde snedækkede landskab - og måske endda muligheden for at opleve det spektakulære nordlys danse på himlen.

Med beliggenhed ud til den frosne Botniske Bugt kan man ikke drømme om et smukkere udgangspunkt for sin vinterferie i det naturskønne og vilde Lapland. Her midt i vildmarken venter et vintereventyr for hele familien, hvor dagene byder på både ro og spænding, med mulighed for at udforske landskabet på mange måder. 

Vinter i Lapland

Når dagens aktiviteter er slut, er der tid til at lege i sneen, gå en tur på isen eller bare hygge i hytten med varm kakao. Og hvis I er heldige, danser nordlyset om aftenen på den stjerneklare himmel. 

Vi udbyder denne rejse til Lapland som både 4- og 5-dages pakker. 4-dages pakken er en komprimeret oplevelse, med begrænset mulighed for tilkøb, mens 5-dages pakken er yderst velegnet, hvis man ønsker at tilføje nogle ekstra aktiviteter til sin rejse, som f.eks. en tur med isbryder gennem den Botniske Bugt, snescooterekspedition, møde med samer eller andet - se alle tilkøb nedenfor

 

Højdepunkter på rejsen:

•  Det smukke Lapland
•  Idyllisk vinterlandskab
•  Overnatning i hyggelige familievenlige hytter med udsigt til den sneklædte vildmark og den frosne Botniske Bugt
•  Kørsel med hundeslæde

•  Sneskovandring og 'Nordic Winter skills'
•  Mulighed for at opleve nordlys

 

 

 

  

 

Vinterferie for hele familien i Lapland
Vinterferie for hele familien i Lapland

Velkommen til Nordsverige og svensk Lapland, hvor der mellem de dybe skove, frosne søer og sneklædte bjerge, midt i vildmarken, venter et fantastisk vintereventyr for folk i alle aldre.

Vores lodge, som ligger fredeligt ved den frosne Botniske Bugt nord for Luleå, danner rammen om en rejse der på bedste vis kombinerer ro og afslapning med aktive arktiske oplevelser i den smukke natur. Man bor i hyggelige træhytter med udsigt til den sneklædte skov og den frosne Botniske Bugt. Hver morgen serveres der morgenmad og hver aften en velsmagende 2-retters middag i lodgens egen restaurant.

Opholdet kan vare enten 4 eller 5 dage og inkluderer mindst to guidede aktiviteter: en tur, hvor man prøver kræfter med at kører sin egen hundeslæde gennem det snedækkede landskab, og en sneskovandring ud i skoven, hvor man undervejs lærer om naturen samt bliver introduceret til nogle 'nordic winter skills', som er nyttige til livet i vildmarken. Turen afsluttes med en frokost ved bål midt i landskabet.

Denne rejse til Lapland egner sig til både familier og par. For familier er der rig mulighed for sneaktiviteter med børnene såsom langrend, isfiskeri, kælketure eller bare at bygge en snemand uden for hytten.
For par er stedet oplagt til ro og fordybelse. Udsigten over det isdækkede hav og stjernehimlen inviterer til stille aftener og særlige oplevelser som en eksklusiv nordlysmiddag ude på isen, eller en aftentur med snescooter, hvor man jagter nordlyset langt fra al kunstig belysning.

På 5-dages rejsen kan man også tilvælge et ekstra eventyr: en sejlads gennem den Botniske Bugt med en ægte isbryder, med mulighed for at komme ud og gå på det frosne hav og måske endda tage en dukkert i det iskolde vand (i vandtæt og varm flydedragt).

 

 

 

 

 

 

 

 

   

Tilkøb

Icebreaker cruise experience



Polar Explorer er en specialbygget isbryder, der tilbyder 3-timers guidede ture i det frosne hav ved den Botniske Bugt.
 Under turen får du mulighed for at gå på den frosne havoverflade, tage en svømmetur i det iskolde vand iført en overlevelsesdragt og nyde varme drikke i skibets salong. Derudover inkluderer turen en guidet rundvisning ombord, hvor du kan besøge maskinrummet og broen, samt en kortfilm om isbryderes historie



Pris fra 2.400 kr. 

   

 

 

Dagsprogram

 


Dag 1: Fly til Luleå. Afhentning i lufthavn og indkvartering på lodge
Fly fra Danmark via Stockholm til Luleå i det allernordligste Sverige. Afhentning i lufthavnen og transport direkte til lodgen hvor du indkvarteres i egen hytte. 

2-retters middag inkluderet. 
Overnatning i hytte på Brändön Lodge

 

Dag 2: Hundeslæde
Efter morgenmaden går turen til den nærliggende hundekennel, hvor de ca. 60 husky-hunde byder velkommen. Du får herefter mulighed for at prøve kræfter med at køre din egen hundeslæde gennem det sneklædte landskab. 

Resten af dagen er på egen hånd med mulighed for tilkøb af aktiviteter eller blot at slappe af i de smukke omgivelser. 

2-retters middag inkluderet.  
Overnatning i hytte på Brändön Lodge

 

Mulige tilkøb eftermiddag
(gælder eftermiddage dag 2-4)

• 2-timers snescooterekspedition
• Cross country skiing / Langrendsski

Mulige aftentilkøb
(gælder aftener dag 2-3)

• Nordlys og snescooter
• Sneskovandring med vildmarksmiddag
• 'Aurora Hideaway Dinner'

 

   


Dag 3: Sneskovandring og 'Nordic winter skills'

Efter morgenmaden er det tid til at opleve omgivelserne på nærmeste hold, når turen går ud på sneskovandring i skovene omkring lodgen. Undervejs vil guiden fortælle historier fra livet i Lapland og om områdets skove, hav og dyreliv samt vise hvordan man 'overlever' i den vilde arktiske natur om vinteren, hvordan man tænder bål og laver mad ude i vildmarken. Midtvejs på turen gøres et stop i en traditionel samisk lavvu, hvor man sammen tilbereder en klassisk vildmarksfrokost. 

Mulighed for tilkøb af aktiviteter eftermiddag og aften.

Frokost ifm. aktivitet og 2-retters middag inkluderet.
Overnatning i hytte på Brändön Lodge



Dag 4: Nordlystur med snescooterslæde / hjemrejse


4-dages tur
Efter morgenmad er resten af dagen på egen hånd inden der er transport til lufthavnen i Luleå og flyvning via Stockholm retur til Danmark

 

5-dages tur
Efter morgenmad er resten af dagen til fri afbenyttelse på egen hånd med rig mulighed for at vælge et eller flere tilkøb.

 

Mulige tilkøb morgen
(gælder kun dag 5)

• Icebreaker cruise experience*
• Mød lokale samer og deres rensdyr

• Isfiskeri
• 2-timers snescooterekspedition
• 4-timers snescooterekspedition inkl. frokost*
• Cross country skiing / Langrendsski

* Udelukker mulighed for eftermiddagsaktiviteter   

Om aftenen går jagten ind på det magiske nordlys. Turen går i slæde trukket af snescooter ud over den frosne Botniske Bugt. Undervejs gøres der stop, hvor guiden fortæller om fænomenet aurora borealis, myterne og videnskaben. Ved et af stoppene tændes bål i sneen, hvor der laves te, kaffe eller varm chokolade, mens der spejdes efter nordlyset.

2-retters middag inkluderet.
Overnatning i hytte på Brändön Lodge

 

Dag 5: Hjemrejse
Efter morgenmad er resten af dagen på egen hånd inden der er transport til lufthavnen i Luleå og flyvning via Stockholm retur til Danmark

 

Alle inkluderede aktiviteter samt tilkøbsaktiviteter er med lokal guide.

















 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Priser

 

 

4 dage


Afrejse hver dag fra 1. december til 31. marts 



Pris fra 11.995 kr. 

Børn fra (0-12 år): 7.995 kr.
Tillæg for eneværelse: 3.000 kr.

 Forespørg på rejse  

 



Inkluderet

• Fly København - Luleå / retur
• 3 overnatninger i hytte på Brändön Lodge
• 4 x morgen
• 3 x 2-retters middag
• Transport mellem lufthavn i Luleå og Brändön Lodge
• Formiddag med hundeslædekørsel
• Sneskovandring og 'Nordic winter skills' inkl. frokost
• Pakkerejsegaranti


Mulige tilkøb

• Snescooterekspedition
• Cross country skiing / Langrendsski
• Nordlys og snescooter
• Sneskovandring med vildmarksmiddag
• 'Aurora Hideaway Dinner'

 

5 dage


Afrejse hver dag fra 1. december til 24. januar



Pris fra 14.995 kr. 


Børn fra (0-12 år): 9.495 kr.
Tillæg for eneværelse: 3.000 kr.

 Forespørg på rejse  

 



Inkluderet

• Fly København - Luleå / retur
• 4 overnatninger i hytte på Brändön Lodge
• 5 x morgen
• 4 x 2-retters middag
• Transport mellem lufthavn i Luleå og Brändön Lodge
• Formiddag med hundeslædekørsel
• Sneskovandring og 'Nordic winter skills' inkl. frokost
• Nordlyssafari i snescooterslæde
• Pakkerejsegaranti

 


Mulige tilkøb

• Snescooterekspedition
• Cross country skiing / Langrendsski
• Isfiskeri
• Møde med lokale samer
• Icebreaker cruise experience
• Nordlys og snescooter
• Sneskovandring med vildmarksmiddag
• 'Aurora Hideaway Dinner'

Tillæg på op mod 1.000 kr. ved rejser fra 6. februar til 1. marts. 

 

  Ikke inkluderet

Pladsreservation på fly
Drikkevarer
Frokoster
Forsikringer 

 

 

 

MULIGE TILKØB PÅ REJSEN

 Alle aktiviteter er med lokal guide

DAG

Snescooter i Lapland

Snescooterekspedition
Pris fra: 1.300 kr.

Kør din egen snescooter gennem de tykke skov og over frosne søer i det smukke landskab i Lapland.

 

Isfiskeri i Lapland

Isfiskeri
Pris: 1.050 kr.

Kom med ud på isen på de frosne søer og prøv kræfter med isfiskeri. Mulighed for at fang aborre og gedder. 

 

Arktisk Glamping

Cross country skiing / Langrendsski
Pris: 1.050 kr.

 Få en introduktion til langrendsski / cross country, når turen går gennem det skovklædte landskab i Lapland

 

Isfiskeri i Lapland

Mød lokale samer og deres rensdyr
Pris: 1.950 kr.

Få indblik i den samiske kultur og levevis, hos den lokale samer Jon-Anders.
Inkl. frokost.

 

Isfiskeri i Lapland

Icebreaker cruise experience
Pris: 2.400 kr.

Kom på ekspedition i den Botniske Bugt med en ægte isbryder. 

 

Desuden mulighed for at låne skiudstyr, kælke, snesko og andet udstyr til brug på egen hånd i sneen.

 

AFTEN

Nordlys og snescooter i Lapland

Nordlys og snescooter
Pris: 1.600 kr.

Kør ud i mørket på din egen snescooter over den frosne Botniske Bugt i jagt efter det magiske nordlys.

 

Sneskovandring i nordlys med middag

Sneskovandring med vildmarksmiddag
Pris: 1.200 kr.

Tag på aftensneskovandring gennem den sneklædte skov med chance for at opleve nordlyset. Middag serveres omkring bål i vildmarken.

 

Nordlys- og dinnercruise

'Aurora Hideaway Dinner'
Pris: 1.500 kr.

Tilbring en unik aften i en lille hytte ude på det frosne hav, hvor der under private forhold serveres en eksklusiv nordlysmiddag under stjernerne og nordlyset. 

 

 

 

 

 


 

OBS. Vi gør opmærksom, at ved at udfylde vores forespørgselsformular er der IKKE tale om en forpligtende bestilling.  

Efter vi har modtaget din forespørgsel, vil vi undersøge pris og plads og vende tilbage med et endeligt rejsetilbud med rejsedatoer og samlet pris på rejsen, som du herefter skal bekræfte.

For spørgsmål kontakt os på info@watermantravel.dk eller 61 61 33 43

 




 

 

 OBS. Vigtig information om rejsen!

 

Børn
Denne rejse er ikke egnet for børn under 7 år. Alle børn over 7 år skal hele tiden være i selskab med en voksen. 

 

Gangbesværet
Hvalsafari og nordlyscruiset er ikke egnet for gangbesværede. Skibet har flere stejle trapper og er derfor ikke egnet for personer med gangbesvær. 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

Kort: Lapland



Svensk Lapland


 

 


 

 

Svensk Lapland dækker den nordligste del af Sverige og strækker sig fra Bottenviken og ind i fjeldene mod den norske grænse og finske grænse. Området er kendt for sin barske, men smukke natur med fjelde, dybe skove, store elve og et rigt dyreliv. Her lever den oprindelige samiske befolkning stadig med stærke bånd til naturen og rensdyrhold.

Luleå der ligger ved Den Botniske Bugt fungerer som porten til Lapland. Byen kombinerer moderne liv med nærhed til vildmarken og er kendt for sin skærgård med over 1.300 øer. Om vinteren fryser bugten til is, hvilket giver unikke muligheder for aktiviteter som isfiskeri, snescooterkørsel og vandring på isen. På klare vinteraftener er der også gode chancer for at opleve nordlyset danse hen over himlen, især når man kommer lidt væk fra byens lys.





 

 

 

 

 

 

 

 

 

Praktisk information om rejsen og ofte stillede spørgsmål

 

 

Herunder kan du bl.a. læse mere om:

•  Overnatningsstedet

•  Hvornår man kan opleve nordlys i Lapland

•  Dagslys om vinteren

•  Vejr og klima

•  Påklædning, guider m.m.

 

 

 

 

 

Overnatning på Brändön Lodge, Sverige

Overnatning på Brändön Lodge

Brändön Lodge ligger smukt placeret ved den frosne Botniske Bugt, blot en halv times kørsel fra Luleå, og fungerer som en fredelig base midt i den arktiske natur. Lodgen består af 15 hyggelige træhytter med to soveværelser, eget badeværelse og en lille stue – perfekt til både familier og par, der ønsker at opleve det magiske Lapland i rolige og komfortable rammer. Fra de overdækkede verandaer er der udsigt til havet og den sneklædte skærgård, der om vinteren forvandles til et åbent landskab af is og sne.

Overnatning på Brändön Lodge, SverigeBrändön Lodge er et oplagt valg for dem, der søger både eventyr og afslapning. Om vinteren tilbydes aktiviteter som hundeslædekørsel, snescooterture, isfiskeri og snesko-vandringer m.m.. På klare aftener er der gode chancer for at se nordlyset, takket være den afsides beliggenhed og minimale lysforurening.

I hovedbygningen, en stor bjælkehytte med restaurant og lounge, serveres måltider baseret på lokale råvarer – her kan man nyde både morgenmad og middag i afslappede omgivelser.

 

 

 

 

 

 

Hvornår kan man bedst opleve nordlys i Lapland?

Hvornår kan man bedst opleve nordlys i Lapland?

Man kan generelt opleve nordlys i Lapland i perioden fra september til april. 

Lapland er et vidtstrakt område, der strækker sig over flere lande og dækker tusindvis af kilometer. Chancerne og forudsætninger for at observere nordlys i Lapland er derfor delvist afhængigt af, hvor man befinder sig i Lapland. Men generelt gælder det, at nordlyset kan opleves i perioden fra september til april, når det er mørkt nok, og himlen er klar. En stor del af Lapland befinder sig i det såkaldte nordlysbælte, hvor chancerne for nordlys er allerbedst. 

Området omkring den Botniske Bugt i Nordsverige ligger lige syd for nordlysbæltet, men chancerne for at opleve nordlys er stadig rigtig gode, især på klare vinteraftener og ved høj nordlysaktivitet. De bedste forhold opstår, når himlen er skyfri, og man befinder sig langt fra kunstigt lys. Brändön Lodges beliggenhed midt i vildmarken ved den frosne Botniske Bugt er derfor helt ideelt ift. at have de bedste chancer for at opleve nordlys. Her kan man stå i stilhed midt ude på isen omgivet af sne og betragte nordlyset danse over den stjerneklare himmel.

Sæsonen for nordlys strækker sig fra september til april, men perioden fra november til marts, hvor nætterne er længst og mørkest, er typisk de måneder med bedst chance for nordlys. 

 

 

  

 

 

 

 

Vejr og dagslys

 

Vejr og dagslys i Lapland
Gns. dagslængde angiver antallet af lyse timer, dette er ikke nødvendigvis antallet af timer hvor solen står på himlen.
På årets korteste dage er solen kun oppe omkring 3 timer, men dertil kan påregnes ca. 1½ time båd morgen og eftermiddag med nogenlunde dagslys.  

I løbet af januar tiltager dagen med ca 2½ time, og i februar med yderligere ca. 3 timer.  

 

Har du spørgsmål?

Kontakt Jesper på
42 30 07 00

Ofte stillede spørgsmål

Herunder finder du svar på det mest efterspurgte spørgsmål omkring rejsen.

Afrejsebrev og praktiske oplysninger?

Ca. 4 uger før afrejse fremsendes rejsens afrejsebrev. Dette brev vil bl.a. indeholde flybilletter, eventuelle vouchere og praktiske oplysninger om rejsen.

Er der rejseleder på rejsen?

Nej. Denne rejse er individuel og derfor er der ingen rejseleder.

Alle aktiviteter vil typisk foregå i grupper. Disse grupper er ikke eksklusive for Waterman Travel, derfor vil der også kunne være andre gæster af forskellige nationaliteter i disse grupper.

Alle aktiviteter eller ekskursioner vil være ledet af erfarne lokale guider. Alle guider er lokale og derfor ikke direkte tilknyttet Waterman Travel. Guiderne taler enten svensk eller engelsk.

Hvordan er flyrejsen til Lapland?

Nærmeste lufthavn på rejsens destination i det nordlige Sverige er byen Luleå.

Der findes ingen direkte flyvninger fra Danmark til Luleå. Både ud- og hjemrejse vil derfor altid være med mellemlanding i Stockholm.

Den samlede rejsetid inklusiv mellemlanding ligger typisk på ca. 4 timer.

Flytider?

Vi kan typisk først oplyse flytider efter der er foretaget en bestilling af rejsen, vi bestræber os dog på, at lægge afgang på udrejsen så tidligt på dagen som muligt, mens hjemrejsen typisk vil være i løbet af eftermiddagen, med ankomst til Danmark sidst på eftermiddagen eller først på aftenen - dette dog med forbehold.

Flytider oplyses ifm. afrejsebrevet ca. 4 uger før afrejse. Det er også sammen med dette brev at vi fremsender flybilletter.

Flytider kan oftest oplyses tidligere ved henvendelse.

Hvor mange kan man bo sammen i hytterne?

Det er muligt at bo op til 5 personer i samme hytte.

Alle hytter er udstyret med to soveværelser, eget badeværelse og en lille stue med mulighed for ekstra opredning.

Er der garanti for at opleve nordlyset?

Da nordlyset er et naturfænomen, der er afhængigt af, at de rigtige betingelser er til sted, så kan vi aldrig give garanti for, at man vil opleve nordlys på sin rejse.

Hvilken rolle spiller vejret?

På en vinterrejse i Arktis er vejret naturligvis altid en faktor. Vejrforhold som eksempelvis ekstremt snefald, blæst eller regn kan have en indflydelse på eventuelle aktiviteter og kan desværre nogle gange medføre, at en aktivitet enten må flyttes til andet tidspunkt, forkortes eller i værste fald helt aflyses.

Det er altid det lokale personale og guider, der har den nødvendige ekspertise og indsigt, og på baggrund heraf tager beslutning omkring en aktivitets gennemførsel.

Sker det at en aktivitet ikke kan gennemføre, vil den blive forsøgt udskudt til et senere tidspunkt på rejsen.

Hvilken påklædning skal man medbringe på rejsen?

Når man rejser i det nordlige Skandinavien om vinteren er påklædning naturligvis en vigtig del af rejsen. Gennemsnitstemperaturen ligger under frysepunktet fra november og ind i april, men temperaturer helt ned til -20 og i sjældne tilfælde -30 grader kan også forekomme.
Det er derfor meget vigtigt, at man sørger for at medbringe varmt tøj til hele turen. Skiundertøj, sweater, skibukser, vanter hue, halstørklæde/halsedisse og en varm vinterjakke er essentielle dele af påklædningen.

Ifm. alle aktiviteter vil det dog være muligt at låne ekstra termoovertøj - jakke, snebukser, støvler m.m. på stedet. Vi anbefaler at man benytter det udstyr som er tilgængeligt, da det i de fleste tilfælde vil være bedre end det man selv medbringer.

Mere information om tøj og påklædning vil fremgå af det informationsbrev, der fremsendes forud for rejsen.

X
Kontakt os

Kontakt os, hvis du har spørgsmål til rejsen